فضیلت نماز شب و قیام شبانه برای رضای خدا

در فضیلت نماز شب همین بس که امام صادق(علیه السلام) از پدرشان نقل کردند(6): «که مردى از امام على(علیه السلام) از قیام و نماز در شب سؤال کرد، حضرت فرمودند: «بشارت باد تو را، کسى که عُشر (یک دهم ) از شبى را با اخلاص و براى بدست آوردن ثواب الهى نماز گزارد، خداوند به ملائکه اش گوید: براى این بنده من معادل آنچه در شب رویش و رشد مى کند، اعم از دانه ها و برگها و درختان به عدد نِى ها و شاخه هاى خرما و گیاهان، حسنه بنویسید.

و کسى که 9/1 (یک نهم) از شب را نماز گزارد، خداوند ده (10) حاجت او را مستجاب خواهد کرد و نامه عملش را به دست راستش خواهد داد، (نامه اعمال افراد صالح بدست راست و غیرصالح بدست چپ داده خواهد شد).

و کسى که 8/1 از شب را به نماز گذراند خداوند اجر شهید صابر و صادق النیّة به او خواهد داد و اهل بیت خود را شفاعت مى کند.

و کسى که 7/1 از شب را به نماز گذراند، در روزى که از قبر خارج مى شود، با صورتى نورانى مثل ماه شب چهارده خواهد بود، و با افراد ایمن از عذاب، از او صراط خواهد گذشت و کسى که 61 را چنین کند در زمره بازگشتگان به سوى خدا نامش ثبت شود، و گناهان قبل و بعد او بخشیده خواهد شد.

و کسى که 5/1 از شب را چنین کند ابراهیم خلیل الرحمن(علیه السلام) در جایگاهش او را ملاقات و با او همنشین مى شود، و کسى که41 از شب را به این صورت گذراند، در زمره اولین رستگاران خواهد بود، و مثل باد سریع از صراط گذشته و وارد بهشت بدون حساب شود.

و کسى که 3/1 از شب را به نماز سپرى کند، مَلَکى را ملاقات نمى کند، مگر اینکه آن فرشته به جایگاهى که خدا به او ارزانى داشته، غبطه خورد و به او گفته مى شود از هر درى که خواهى وارد بهشت شو.

و کسى که نیمى از شب را چنین کند اگر زمین را هفتاد هزار مرتبه پر از طلا کنند و به او دهند، جزاى او نخواهد بود، و با این عملش در نزد خدا افضل است، از اینکه 70 بنده از اولاد اسماعیل(علیه السلام) را آزاد کند.

و کسى که 3/2 از شبى را احیاء کند براى او به اندازه ریگها حسنه است، که کوچکترین آنها 11 مرتبه از کوه بزرگتر است.

و کسى که تمام شب را احیاء کند در حالى که قرآن تلاوت مى کند و به رکوع و سجود و ذکر باشد، ثوابى به او داده مى شود که کوچکترین آن خروج از گناهان است، مثل اینکه مادرش او را تازه زائیده، و نوشته مى شود، براى او به عدد مخلوقات حسنه و درجه و نورى در قبر او ایجاد شده و گناه و حسد از قلبش کنده مى شود، و پناه داده مى شود از عذاب قبر، و برائت از آتش به او اعطا شده، و جزو مؤمنین و ایمن شدگان از عذاب الهى مبعوث مى شود، و پروردگار به ملائکه گوید نگاه کنید: به بنده من که براى رضاى من شبى را احیاء کرد، او را در بهشت جاى دهید، بهشتى که براى او در آن صدهزار شهر و در هر شهرى هر چه خواهد و چشم لذّت برد موجود باشد، و کرامت و مزید و نزدیکى به حق که براى او هست به ذهن احدى خطور نکرده و نمى کند».

/ 0 نظر / 40 بازدید